MikulskiArt Foundation Opera Academy – Warszawa 2024
KIEDY?
21 – 26 stycznia 2024 r.,
GDZIE?
Terminal Kultury Gocław,
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24,
03-984 Warszawa, Polska
PREAMBUŁA
MIKULSKIART OPERA ACADEMY to kursy mistrzowskie dla śpiewaków, które oferują uczestnikom indywidualnym oraz istniejącym zespołom wokalnym możliwość intensywnego przygotowania recitali koncertowych, konkursów, przesłuchań czy egzaminów lub po prostu, przygotowania dowolnego programu.
Profesjonalni śpiewacy, studenci, uczniowie szkół muzycznych, zespoły wokalne a także nauczyciele śpiewu mają możliwość obserwacji, wspólnej pracy i wymiany doświadczeń z najwybitniejszymi pedagogami sztuki wokalnej. Indywidualna pomoc dydaktyczna, muzyczna i metodyczna stanowi bazę do ich dalszego rozwoju zarówno na poziomie technicznym, metodycznym, muzycznym jak i artystyczno-interpretatorskim.
W dniach 21-26.01 2024 r. Fundacja MikulskiART zaprasza do Terminalu Kultury Gocław w Warszawie na mistrzowski kurs wokalny z maestrą prof. Caroline Isabel Merz i prof. Adamem Zdunikowskim – jednymi z najznakomitszych interpretatorów muzyki W.A. Mozarta.
To właśnie Mozartowi i jego twórczości operowej, w wigilię jego urodzin, dedykowany jest ten kurs interpretacji muzycznej i wspólna praca nad jego kompozycjami.
Nasi wybitni pedagodzy skoncentrują się w przeważającej mierze na aspektach technicznych, interpretatorskich i tradycjach wykonawczych mozartowskich arcydzieł operowych takich jak „Wesele Figara”, „Don Giovanni”, „Cosi fan tutte” czy „Czarodziejski flet”.
ARTYŚCI
PROF. CAROLINE ISABEL MERZ – Sopran
Caroline Isabel Merz jako solistka współpracowała z najwybitniejszymi na świecie realizatorami, dyrygentami i partnerami scenicznymi. Jej role to: Pamina, Contessa, Donna Anna, Fiordiligi, Konstancja, Królowa Nocy, Pierwsza Dama, Violetta, Mimi, Lucia, Leonora, Frau Fluth, Micaela, Norina, Adina, Rosina, Rosalinde, Reagan, Manon. Wykonywała również wiele utworów muzyki współczesnej. Ponadto jej twórczość obejmuje duży repertuar pieśni – w szczególności: Straussa, Mozarta, Schuberta, Schumanna, Wolfa, Mahlera, Rachmaninowa, Musorgskiego, Copelanda, Barbera, Rossiniego, Verdiego i Brahmsa.
Od dekady Caroline Merz angażuje się w działalność pedagogiczną – dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest cenioną wykładowczynią na niezliczonych mistrzowskich kursach wokalnych w Europie, USA, Japonii i Chinach.
PROF. ADAM ZDUNIKOWSKI – Tenor
(Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie)
Adam Zdunikowski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich mistrzów sceny operowej. Od 1990 r. solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W ciągu 30-letniej kariery artystycznej wystąpił na wszystkich scenach operowych i filharmonicznych w Polsce oraz wielu na świecie. W swoim repertuarze posiada około 70 partii operowych i tyleż oratoryjno-kantatowych. Podczas blisko 2000 występów miał zaszczyt śpiewać w towarzystwie czołówki polskiej wokalistyki, najbardziej renomowanych dyrygentów i najlepszych polskich reżyserów. Od roku 2014 pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Przewodniczący i członek jury krajowych konkursów wokalnych, a także twórca i dyrektor Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. Laureat pierwszej edycji nagrody Ministra Kultury i Sztuki „Ad Astra”. W 2011 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz od Prezydenta Krakowa Odznakę „Honoris Gratia”.
MIKULSKIART OPERA ACADEMY – dla kogo?
Zaproszeni są wszyscy śpiewacy – studenci Akademii Muzycznych, uczniowie szkół muzycznych, profesjonaliści, nauczyciele śpiewu, zespoły wokalne oraz młodzi śpiewacy. Wszyscy, którzy chcą przygotować się do konkursów i koncertów, przesłuchań do teatrów operowych i agencji artystycznych, egzaminów wstępnych na uczelnie muzyczne lub po prostu chcą pracować nad wybranym przez siebie repertuarem i zgłębiać wiedzę wokalną.
W programie kursu każdy z czynnych uczestników będzie miał codzienne zajęcia indywidualne i grupowe podzielone na bloki tematyczne:
technika wokalna (emisja głosu), kontrola oddechu, postawy, ćwiczenia wymowy, artykulacja;
zrozumienie wykonywanej roli, dobór odpowiedniej techniki wokalnej do kreowanej postaci, praca nad muzyczną siłą wyrazu, promowanie muzycznej osobowości, kształtowanie niezależnej interpretacji, radzenie sobie ze stresem i lękiem scenicznym m.in. poprzez trening mentalny i grę aktorską przed uczestnikami kursu i publicznością zarówno na zajęciach warsztatowych jak i udział w koncertach kursu z udziałem publiczności;
(dla nauczycieli i pedagogów śpiewu) – Metodyka i dydaktyka nauczania śpiewu.
Języki kursu
Niemiecki, Angielski, Włoski, Francuski
Wszystkie zajęcia są otwarte
Dla uczestników i publiczności
Otrzymasz certyfikat lub dyplom
(w przypadku uczestników biernych i nauczycieli).