Skip to main content
Fortepian

Valerio Premuroso

Urodzony w Mediolanie, ukończył studia muzyczne w Konserwatorium „Giuseppe Verdi” w Mediolanie. Do jego pedagogów należą takie muzyczne autorytety jak S. Lattes, C. Pestalozzy i M. del Vecchio. Studiował także kompozycję u R. Dionisiego i A. Guarnieri. Od ukończenia studiów prowadzi intensywną działalność koncertową, występując we Włoszech, kilku krajach Europy, Turcji, Ameryce Południowej i na Dalekim Wschodzie, nagrywając także wiele płyt i programów telewizyjnych.

Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi takimi jak Orchestra Sinfonica della RAI (Mediolan), zarówno w publicznych przedstawieniach, jak i w transmisjach telewizyjnych i radiowych, wraz ze znanymi muzykami i wokalistami zarówno w repertuarze operowym, jak i pieśniowym.

Youtube Kanal

Valerio Premuroso był profesorem na wydziale fortepianu w „G. Verdiego w Mediolanie, gdzie oprócz działalności pedagogicznej odpowiedział za koordynację kursów mistrzowskich i zespołów fortepianowych. Jest często zapraszany do jury prestiżowych międzynarodowych konkursów, zarówno na fortepian solo, jak i w dziedzinie muzyki kameralnej. Prof. Premuroso a także jako wykładowca licznych kursów mistrzowskich we Włoszech i za granicą.

Prof. Valerio Premuroso wykonywał aktywną pracę jako konsultant muzyczny miasta Monza, gdzie zorganizował wiele ważnych cykli muzycznych. Od 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Rina Sala Gallo” w Monzy. Ten historyczny konkurs w ramach Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, został ustanowiony w 1967 roku. Obecnie odbywa się jego  22. edycja.

10 marca 1998 jego działalność koncertowa została nagle przerwana w wyniku poważnego wypadku drogowego, który od ponad dekady uniemożliwia mu występy. Dzięki intensywnej rehabilitacji i siły charakteru udało mu się po 10 latach powrócić na scenę – jego grę wyróżnia wysoce wyrafinowana wrażliwość i niezwykły dar interpretacji muzycznej.