Młody Duch Tańca 2023

Fundacja Duch Tańca Wiesława Dudka

Taneczny projekt polsko – japoński

Młody Duch Tańca swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów muzycznych i operowych, zawsze zbierając znakomite recenzje. Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii. Spektakl Historia Dzieci Syberyjskich prezentowany podczas 4. i 5. edycji nawiązywał do obchodów 100. rocznicy przypłynięcia do Japonii polskich dzieci syberyjskich. Japończycy pomogli prawie 800 dzieciom polskich zesłańców na Syberii. Spektakl był prezentowany w obydwu krajach oraz był wyrazem podziękowania za ten gest ze strony Japonii. W poprzednich latach stworzyliśmy również wspaniałe widowisko dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Tematem tegorocznej edycji, będzie spektakl o Mikołaju Koperniku pt. COPERNIC 550, stworzony specjalnie z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma. Będzie on interdyscyplinarnym widowiskiem. Różnorodne style technik tańca współczesnego prezentowane przez każdego z twórców oraz muzyka wielu wybitnych i znanych polskich oraz zagranicznych kompozytorów złożą się na to nadzwyczajne widowisko. Do realizacji tegorocznego wydarzenia zaproszonych zostało sześciu polskich choreografów zarówno młodych: Bartłomiej Malarz, Emilia Sambor jak i tych, którzy na swoim koncie mają już znakomite kreacje w kraju i za granicą: Katarzyna Kozielska, Aleksandra Dziurosz, Przemysław Grządziela, Małgorzata Borowiec. Projekcje multimedialne Daniela Stryjeckiego, jednego z najlepszych reżyserów mega widowisk artystycznych, reżyseria świateł, niezbędne rekwizyty, dekoracje, nowatorskie kostiumy oraz głos narratora wprowadzający widza w nastrój podróży w kosmos będą wartością dodaną spektaklu.

Przedsięwzięcie służy edukacji dzieci i młodzieży, budowaniu jej empatii w kontekście trudnych interakcji społecznych oraz rozwijaniu wymiany kulturalnej między Polską i Japonią.

W projekcie bierze udział około 65 osób, w tym 45 wykonawców – najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz 20 współtwórców – choreografów, nauczycieli, opiekunów, reżyser świateł, ekipa filmowa, fotograficzna i obsługa techniczna. Spektakle zostały zaplanowane w terminach od 27 sierpnia do 9 września na scenach w Olsztynie, Bydgoszczy, Poznaniu, Pabianicach, Bytomiu, Krakowie oraz Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Autorzy zdjęć: Damian Gajewski, Janusz Marchewa, Dariusz Mikulski