Skip to main content
Choreograf

Wiesław Dudek

Wiesław Dudek (ur. w Ostrowie Wlkp.) – polski tancerz baletowy, pedagog i choreograf. Fundator oraz Prezes „Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka”.
W 1996 r. ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. W tym samym roku rozpoczął pracę w Teatrze Wielkim w Warszawie, następnie w latach 1997- 2000 występował w Teatrze Wielkim w Łodzi jako solista, później pierwszy solista. W latach 2000–2003 pracował w Stuttgart Ballet, a od 2003 do 2013 jako pierwszy solista w Staatsballet w Berlinie pod kierownictwem Vladimira Malakhova.

Tańczył w baletach wybitnych choreografów, m.in.: M. Bejarta, J. Neumeiera, U. Scholza, K. MacMillana. W 2013 jako pierwszy Polak wystąpił gościnnie z baletem moskiewskiego Teatru Bolszoj w tytułowej roli w balecie „Oniegin” w choreografii Johna Cranko. W latach 2014–2015 współpracował z Węgierską Akademią Tańca i operą w Budapeszcie. Współpracuje jako gościnny pedagog w Stuttgart Ballet, John Cranko School, Tokyo City Ballet oraz w polskich szkołach i zespołach baletowych. Jest członkiem jury konkursów baletowych w Polsce i na świecie. Od 2015 z żoną, którą jest Shoko Nakamura, jedna z najsłynniejszych tancerek Japonii, mieszka i pracuje w Tokio. W marcu 2023 roku Wiesław Dudek ukończył studia na kierunku „Kulturoznawstwo – kreatywny producent, menedżer kultury” w Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Jest pomysłodawcą i reżyserem polsko-japońskiego projektu „Młody Duch Tańca”, połączenia środowisk baletowych z Polski i Japonii. Celem tego projektu realizowanego od 2017 r. jest stworzenie młodym tancerzom, warunków do rozwoju techniki, osobowości artystycznej i zademonstrowania nabytych w trakcie edukacji umiejętności a także skonfrontowanie ich z dużą sceną i publicznością.

Wiesław Dudek został bohaterem książki Jana Stanisława Witkiewicza „Shoko Nakamura i Wiesław Dudek”, wydanej w 2015 roku w Polsce i w Niemczech.
Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń:

  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015)
  • Nagroda specjalna za osiągnięcia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego (2015)
  • Nagroda „Wojciechy 2018” starosty Ostrowa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 w dziedzinie taniec.
  • Nagroda „Perły tańca” Fundacji Na Rzecz Sztuki Tańca Bożeny Kociołkowskiej za całokształt pracy artystycznej, w tym za szczególne zasługi dla sztuki tańca, wybitne kreacje sceniczne, pracę pedagogiczną oraz skuteczną działalność na rzecz popularyzacji baletu w Polsce i na świecie. (2021)
  • Tytuł „Ambasador Polskiej Kultury” przyznawany przez KGHM (2021).
  • Tytuł „Ambasadora Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi” (2022).

“Miarą sukcesów nie są zdobywane trofea, lecz możliwość dzielenia się swoją pasją i doświadczeniem. Każdy sukces jest tyle wart, na ile zainspiruje innych do jeszcze większych osiągnięć.” – Wiesław Dudek.