Skip to main content
Fortepian

Stipe Prskalo

Stipe Prskalo jest zwycięzcą 29. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Giulio Rospigliosi” – Nagrody im. Roberta Schumanna, na którym otrzymał także Nagrodę Publiczności. Zdobył pierwsze nagrody na kilku innych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym „Chorwacki Narodowy Konkurs Pianistyczny”, „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Memorial Jurica Murai” w Varaždin 2016 i 2018 oraz „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Janez Maticic” w Lublanie 2018, 

„Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów EPTA” w Osijeku, w 2019 roku otrzymał także nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu Johanna Sebastiana Bacha. Występował na licznych festiwalach m.in.: 15. Międzynarodowy Festiwal „Musica Maxima”, „Piano Loop Festival”, „Virtuoso” czy „Beethoven International Piano Marathon 2020”. 

Stipe Prskalo urodził się w Chorwacji w 2003 roku, a swoje pierwsze lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku ośmiu lat u prof. Tajany Philips. Naukę kontynuował w klasie prof. Srebrenki Crnković Završkiego oraz uczęszczał na kursy muzyki talentów w Brescii w klasie prof. Rubena Dalibaltayana. Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Rubena Dalibaltayana w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu.

Młody pianista uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich u Natalii Trull, Pavela Gililova, Grigorija Gruzmana, Milany Chernyavskiej, Julii Gubaiduliny, Andreya Pisareva, Iriny Osipowej, Kariny Ohanyan i Dalibora Cikojevica. Jest także stypendystą Międzynarodowej Akademii Muzycznej Liechtensteinu i regularnie uczestniczy w intensywnych tygodniach i zajęciach uczelni. Uczęszcza do „Accademia del Ridotto” w Stradella, gdzie uczy się w klasie prof. Natalii Trull.

Był także aktywnym kameralistą, z licznymi sukcesami jako członek tria fortepianowego, kwartetu fortepianowego i kwintetu fortepianowego. Jako członek zespołu kameralnego zdobył pierwszą nagrodę na „Chorwackim Krajowym Konkursie Muzyki Kameralnej” w latach 2015, 2016 i 2022.

Stipe współpracował jako solista z dyrygentem Dariuszem Mikulskim i Orkiestrą Città di Grosseto, wykonując I Koncert fortepianowy Liszta oraz z Orkiestrą Kameralną Zagreb Soloists. Jest stypendystą Scholarship for Excellence na Uniwersytecie w Zagrzebiu. W latach 2015 i 2023 został uhonorowany za osiągnięcia artystyczne przez chorwackie Ministerstwo Nauki i Edukacji.