Skip to main content
Fortepian

Stephan Matthias Lademann

Urodzony w Miśni pianista Stephan Matthias Lademann odkrył swoją pasję do muzyki kameralnej i akompaniowania podczas studiów fortepianu na Wyższej Szkole Muzycznej w Dreźnie. Po ucieczce z byłej NRD skoncentrował się głównie na tym gatunku.

Musicalnym domem Lademanna od roku 1997 jest Wiedeń. Był partnerem artystycznym Siegfrieda Jeruzalema i akompaniował innym renomowanym artystom, takim jak Diana Damrau, Edita Gruberova, Paul Armin Edelmann, Matthias Hausmann, Sibylla Rubens, Chen Reiss, Günther Groissböck, Daniela Fally, Robert Holl, Marlis Petersen i Robert Dean Smith. Razem z tymi artystami Lademann gościł na renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych i w licznych ośrodkach muzycznych, m.in. w Alte Oper we Frankfurcie, Musikverein w Wiedniu, Klangbogen-Festival Theater an der Wien, Festiwalu w Schleswig-Holstein, Kissinger Sommer, Münchner Opernfestspiele, Ludwigsburger Schlossfestspiele, Salzburger Festspiele, Semperoper w Dreźnie, Berliner Philharmonie, Staatsoper w Berlinie, Teatro della Zarzuela w Madrycie, Auditorio Santiago de Compostela, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Teatro alla Scala w Mediolanie.

Do jego dyskografii należy m.in. nagranie na żywo koncertu pieśni z Dianą Damrau podczas Salzburskich Festiwali w 2005 roku, światowe pierwsze wykonanie cyklu Gustava Mahlera “Des Knaben Wunderhorn” w oryginalnej aranżacji fortepianowej, pierwsze wykonanie “Das Lied von der Erde” Mahlera w aranżacji dla tenora, barytonu i fortepianu, płyta włoskich pieśni Schuberta i Donizettiego z izraelską sopranistką Chen Reiss, cykl pieśni “Myrten” Op.25 Roberta Schumanna pod tytułem “Songs and Letters” z laureatami Oscara Martiną Gedeck i Sebastianem Koch oraz nagrodzone w 2018 roku przez francuskich krytyków fonograficznych nagranie z Marlis Petersen pod tytułem “Dimensionen-WELT”.

Kolejne nagranie z Ulrichem Reinthallerem jako partnerem zawiera “Duineser Elegien VI-X” Rainera Marii Rilkego i solowe utwory fortepianowe.

Oprócz pracy jako akompaniator, pianista pasjonuje się projektami poetyckimi: Od 2009 roku coraz bardziej poświęca się projektom muzyczno-literackim, które realizuje wspólnie ze znanymi aktorami takimi jak Peter Matic, Sophie von Kessel, Ulrich Reinthaller, Jürgen Tarrach, Martina Gedeck i Sebastian Koch.

Stephan Matthias Lademann jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Widowiskowych w Wiedniu, specjalizującym się w interpretacji pieśni i oratoriów.