Skip to main content
Fortepian

Stephan Matthias Lademann

Stephan Matthias Lademann odkrył swoją pasję do muzyki kameralnej i akompaniamentu wokalnego podczas studiów w Dreźnie w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber i skupił się na tych gatunkach od czasu ucieczki z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1989 roku.

Od 1997 roku Wiedeń jest muzycznym domem pianisty. Był partnerem artystycznym Siegfrieda Jerusalem i akompaniował wielu znanym śpiewakom, takim jak: Diana Damrau, Edita Gruberova, Paul Armin Edelmann, Mathias Hausmann, Sibylla Rubens, Chen Reiss, Günther Groissböck, Daniela Fally, Robert Holl, Marlis Petersen i Robert Dean Smith. Występował w wielu znaczących salach koncertowych, między innymi w Alte Oper we Frankfurcie, Musikverein w Wiedniu, Semperoper Dresden, Philharmonie Berlin, Deutsche Staatsoper Berlin, Carnegie Hall i La Scala w Mediolanie.

Youtube Kanal

Jest częstym gościem międzynarodowych festiwali, m.in. Theater an der Wien, Schwarzenberg Schubertiade, Rheingau Musik Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, Salzburg Festival, Kissinger Sommer, Münchner Opernfestspiele i Ludwigsburger Schlossfestspiele.

Jego liczne nagrania obejmują: nagranie na żywo recitalu z Dianą Damrau na Festiwalu w Salzburgu 2005; prawykonania Des Knaben Wunderhorn Mahlera w oryginalnej wersji fortepianowej oraz Das Lied von der Erde w wersji na tenor, baryton i fortepian; CD z ariami włoskimi z sopranistką Chen Reiss; a w 2018 roku pierwsza płyta z trylogii „Dimensionen” z Marlis Peterson, nagrodzona we Francji nagrodą „diapason d’or”.