Skip to main content
Waltornista

Monika Paprocka-Całus

Monika Paprocka-Całus od 2017 roku jest solistką Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu. W roku 2020 rozpoczęła współpracę z zespołem Chain Ensemble specjalizującym się w wykonywaniu muzyki najnowszej będącym pod egidą Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego i prowadzonym przez Andrzeja Bauera.

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie w klasie mgr. Maryli Limanowskiej. Również z wyróżnieniem otrzymała tytuł magistra sztuki w klasie prof. zw. dr hab. Wiesława Grochowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jako doktorantka na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi przygotowuje pracę poświęconą współczesnym polskim koncertom waltorniowym.

Swoje umiejętności szkoliła na licznych kursach krajowych oraz międzynarodowych pod okiem takich mistrzów waltorni jak: Radek Baborák, Christian Friedrich Dallmann, Kazimierz Machala, Jacek Muzyk, Will Sanders oraz Radovan Vlatković. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategoriach solowych oraz kameralnych. Wśród najważniejszych wymienia: 14. Internationaler Mozartwettbewerb w Salzburgu (Austria 2020), I nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi (2018) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2018).

Prowadzi aktywną działalność koncertową jako kameralistka (głównie w składzie klasycznego kwintetu dętego) jak również, jako muzyk orkiestrowy. Swoje doświadczenie sceniczne zdobywa współpracując między innymi z: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy – AUKSO, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Santander Orchestra czy Młodą Polską Filharmonią.

Jako solistka występowała z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana oraz Orkiestrą Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Koncertowała w najważniejszych salach w Polsce a także za granicą w: Austrii, Czechach, Portugalii, Węgrzech, Francji (Théâtre des Champs Elysées w Paryżu), Niemczech (Konzerhaus w Berlinie, Filharmonia w Kolonii) i Włoszech (Auditorium di Milano).

W swoim repertuarze ma dzieła kameralne oraz orkiestrowe od klasycznych po symfonikę XIX i XX wieku. Zapraszana jest także do udziału w projektach muzyki najnowszej dokonując licznych prawykonań. Regularnie bierze udział w nagraniach dla Polskiego Radia oraz wytwórni płytowej DUX. Angażuje się również w działalność dydaktyczną prowadząc warsztaty. W roku bieżącym nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukażą się dwie publikacje będące jej edycją nigdy dotąd niepublikowanych i niewykonywanych utworów Marcelego Popławskiego i Witolda Friemanna przygotowaną na podstawie manuskryptów.