Skip to main content
Sopran

Mirjana Burnaz-Kremshovski

Mirjana Burnaz-Kremshovski, znakomita sopranistka, pochodzi ze Skopje. Swoją muzyczną podróż rozpoczęła w Akademii Muzycznej Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Skopje w Macedonii pod okiem profesor Vesny Ginowskiej Ilkowej. Już w trakcie studiów gościła na scenie Opery Macedońskiej jako solistka i prezentowała swój talent podczas licznych koncertów w Macedonii, Bułgarii i Serbii.

Od 2016 roku kontynuowała studia wokalne na prestiżowym Folkwang University of the Arts w Essen pod kierunkiem profesor Rachel Robins. Zaangażowanie i talent doprowadziły ją do ukończenia studiów z wyróżnieniem w 2019 r., a swoją edukację wokalną kontynuowała pod okiem profesor Robins, starając się uzyskać tytuł magistra.

W trakcie studiów Mirjana aktywnie uczestniczyła w różnych projektach uniwersyteckich. Kreowała na scenie takie postacie jak Zeitel w „Anatevce” Jerry’ego Bocka i Serpina w „La serva padrona” Pergolesiego, Une pastourelle w „L’enfant et les Sortilèges” Ravela, Alicja w „Wunderland” Schreiera, Helena w „Śnie nocy letniej” i Hrabina w „Weselu Figara”.

Talent Mirjany zapewnił jej zaproszenia na prestiżowe wydarzenia, takie jak Festiwal Zamkowy w Wernigerode i Schönebeck Operettensommer. Występowała także jako solistka ze znanymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Symfoniczna w Karlowych Warach, Mitteldeutschen Kammerphilharmonie i Macedońska Orkiestra Symfoniczna.

W 2023 roku wystąpiła w roli drugiej sopranistki we współczesnej operze „Trzy opowieści” Steve’a Reicha w Operze w Wuppertalu.

Odzwierciedleniem jej kunsztu artystycznego są sukcesy w konkursach. W 2020 roku została finalistką Bundeswettbewerb Gesang. W 2021 roku zdobyła nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Romansów Rosyjskich „Balkan Romansiada” w Sofii w Bułgarii oraz Nagrodę Publiczności w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Romansów Rosyjskich w Moskwie. W 2022 roku w 56. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Antonin Dvorak” w Karlowych Warach w Czechach zdobyła nagrodę za najlepszą interpretację w finale i szczególne wyróżnienie dla najpiękniejszego głosu w konkursie.

Wyjątkowe osiągnięcia Mirjany zapewniły jej prestiżowe stypendia, w tym wsparcie Stowarzyszenia Ryszarda Wagnera, zdobyła dwukrotnie stypendia za wyniki od GFF, stypendium DAAD oraz dwukrotnie Deutschlandstipendien (niemieckie stypendia narodowe). Swoją edukację muzyczną wzbogacała także uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak cenione osobistości jak: Caroline Merz, Ks. Gabriela Benackova, Helmut Deutsch, Ks. Linda Watson, Janet Williams i Lilia Ilieva.