Skip to main content
Skrzypce

Ksenia Dubrovskaya

Ksenia Dubrovskaya to wyjątkowo utalentowana i charyzmatyczna skrzypaczka młodego pokolenia.

Jej inspirująca gra wyróżnia się nienaganną techniką, wyśmienitym smakiem i umiejętnością przekazywania najsubtelniejszych uczuć i idei kompozytorów.

Zarówno krytycy muzyczni, jak i publiczność na całym świecie wysoko cenią sobie doskonałość techniczną połączoną z łagodnym brzmieniem gry Kseni – dlatego jest tak ciepło przyjmowana na całym świecie.

Ksenia urodziła się w Kołomnej pod Moskwą w rodzinie muzyków. W młodym wieku udało jej się wygrać kilka regionalnych konkursów, w tym Konkurs im. Czajkowskiego dla Młodych Muzyków.

Po zdaniu egzaminów końcowych w Akademickiej Szkole Muzycznej (z wyróżnieniem) Ksenia została przyjęta przez Moskiewskie Konserwatorium Państwowe na studia pod kierunkiem prof. Iriny Boczkowej. Po ukończeniu studiów Ksenia uzyskała tytuł Master of Music in Performing Arts w Zurich High School of Music, gdzie uczyła się u profesorów Zakhara Brona (skrzypce) i Marca Kissoszy (dyrygentura).

Youtube Kanal

Od zawsze była związana z muzyką kameralną i z powodzeniem występowała w zespołach kameralnych w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Grała z tak uznanymi muzykami jak Yury Bashmet, Dmitrij Sitkovetsky, Liana Isakadze, Justus Frantz, Bruno Canino, Konstantin Lifschitz, Alexander Knyzev, Philippe Graffin, Dariusz Mikulski, Derek Han i wieloma innymi. Jako solistka Ksenia Dubrovskaya przyjmowała propozycje występów ze światowej sławy orkiestrami pod batutą Sauliusa Sondeckisa, Justusa Frantza, Shinnika Hama, Dariusza Mikulskiego, Jacka Kaspszyka, Helmuta Müllera-Brühla, Erana Remy. Zdobyła wybitne uznanie krytyków poprzez wykonanie koncertu Albana Berga „In memory of Angel” pod batutą Theodore’a Kuchara.

Ksenia Dubrovskaya jest regularnie zapraszana na światowej sławy festiwale: w Mecklenburg-Vorpommern, MDR Musiksommer, Festival der Nationen Bad Wörishofen w Niemczech, Festival Internationale Di Musica E Arte Sacra (Vatikan), Alba Music Festival, Emilia Romagna Festival (Italia), Ost-West Musikfest i Mirabelle Schloss Festival w Austrii, Rencontres Musicales Internationales d’Enghien w Belgii, Contest Festival Gyumri (Armenia) oraz Ars Longa Festival and Homecoming Festival w Moskwie. Jest jedną z organizatorek i niezastąpioną uczestniczką corocznego Gran Canaria Finca Festival of Frantz & Friends. Jej ogromny repertuar rozciąga się od epoki baroku po współczesność.

W 2020 roku stworzyła ekskluzywny cykl koncertów muzyki kameralnej „Lieben Sie..?”.

Oprócz kursów mistrzowskich, które prowadzi na całym świecie, zasiada w jury kilku międzynarodowych konkursów muzycznych.

Ksenia gra na skrzypcach wykonanych we Florencji przez Giovanniego Battistę Gabrielli w 1770 roku – instrumencie dzierżawionym wybitnym muzykom przez Reinhold Würth Musical Fund (Niemcy).