Skip to main content
Skrzypce

Kamil Zawadzki

Doktor sztuk muzycznych. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej (2009).
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat; pracował pod kierunkiem profesorów: Zenona Ostalczyka, Jolanty Siry-Osmolińskiej,Tomasza Bartosiaka, Iwony Wojciechowskiej, Wolfganga Marschnera, Konstantego Andrzeja Kulki, Edwarda Zienkowskiego, Moniki Urbaniak-Lisik, Igora Frołowa, Larissy Kolos, Mirosława Ławrynowicza, Wiesława Kwaśnego, Walentyny Jakubowskiej.
Uczestnik i laureat konkursów krajowych i międzynarodowych: II i III Ogólnopolski Konkurs Na Najlepszy Recital w Żaganiu – laureat najwyższego przyznawanego stypendium (2010, 2011), Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Sion pod dyrekcją maestro Shlomo Mintza (Szwajcaria 2009), Laureat Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009), II nagroda w Konkursie Sonat Solowych (Łódź 2008), Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Skrzypcowy – IV nagroda – wyróżnienie (2006), Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Ireny Dubiskiej – II nagroda (pierwszej nie przyznano) oraz nagroda dla największej indywidualności artystycznej (Łódź 2003), Ogólnopolski Konkurs Młodych instrumentalistów w Bydgoszczy – I Nagroda oraz Nagroda specjalna prof. Krzysztofa Sperskiego (2003). W roku 2003 podczas koncertu Mistrz i Uczeń wystąpił z Konstantym A. Kulką w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
W wieku jedenastu lat wygrał przesłuchania makroregionalne Województwa Łódzkiego (1997).
W latach 2010-2018 zatrudniony na stanowisku asystenta w AM im G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W r. 2011/2012 otrzymał stypendium tejże Akademii dla najlepszych doktorantów, był również członkiem senatu uczelni. W 2012 z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej zainaugurował festiwal im. T. Wrońskiego Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, z którą następnie czterokrotnie wystąpił w kolejnych sezonach artystycznych.

Ma za sobą liczne tournee zagraniczne w Niemczech, Francji, Szwajcarii. Występował również w Chinach, gdzie dał przeszło 17 koncertów solowych z orkiestrą Vienna Royal Artists. Wykładowca Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Żaganiu, Letniej Akademii Muzyki w Łodzi oraz Młodzieżowej Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie od 2017 roku. Jako reprezentant Stowarzyszenia zasiada w komisjach konkursowych na stanowiska dyrektorów polskich filharmonii, teatrów operowych i innych instytucji kultury. 

W roku 2023 w Warszawie został kawalerem krzyża komandorskiego Oredru Świętego Stanisława oraz otrzymał odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.