Skip to main content
Pianista i dyrygent

Justus Frantz

Justus Frantz w 2023 roku obchodził swoje 79-te urodziny. Przez dziesięciolecia oklaskiwany na estradach koncertowych wszystkich kontynentów jako genialny pianista, dyrygent, wizjoner i promotor muzyki klasycznej – twórca Schleswig-Holstein Music Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern czy orkiestry  Philharmonie der Nationen. 

Justus Frantz urodził się na terenach dzisiejszej Polski w miejscowości Hohensalza – dzisiejszy Inowrocław. Dorastał w zachodnim Holsztynie w miejscowości Testorf. Naukę gry na fortepianie studiował u profesor Elizy Hansen w Hamburgu i Wilhelma Kempffem’a w Positano. Odbył również studia dyrygenckie u prof. Wilhelma Brückner-Ruggeberg’a. Uwagę międzynarodowej publiczności zdobył po raz pierwszy wygrywając w 1967 roku Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium. 

Prawdziwy przełom w karierze młodego artysty nastąpił w roku 1970-tym, kiedy to został zaproszony przez Herberta von Karajana do odbycia serii koncertów takimi z orkiestrami Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orchestre de Paris i innych.

Wspólne występy z New York Philharmonic Orchestra w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych ugruntowały twórczą przyjaźń Justusa Frantz’a i  genialnego amerykańskiego kompozytora i dyrygenta. Leonarda Bernsteina.

Youtube Kanal

W 1986 roku Justus Frantz stworzył i zapoczątkował działalność Schleswig-Holstein Music Festival. Jako intendant i dyrektor kierował nim do 1994 roku – czyniąc go jednym z najważniejszych festiwali w Europie, który stał się wzorem dla wielu innych festiwali muzycznych.

Justus Frantz wielokrotnie propagował niekonwencjonalne koncepcje – przez dziesięć lat tworzył i moderował program telewizyjny “Achtung! Classic”, za który otrzymał „Złotą Kamerę” w roku 1993.

Justus Frantz jest założycielem dyrektorem artystycznym inspirowanej przez Leonarda Bernsteina i Yehudi Menuhina Orkiestry Philharmonie der Nationen.  Z tą orkiestrą wystąpił na ponad 1000 koncertach zawsze promując oprócz najwyższego z możliwych poziomu artystycznego również symboliczne współistnienie i współpracę skłóconych narodów gdzie przy jednym pulpicie wspólnie muzykują Izraelita z Palestyńczykiem czy Rosjanin z Czeczenem. Dyrygował tą Orkiestrą m.in. w sali Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, koncie charytatywnym “Michael Jackson i przyjaciele” na Stadionie Olimpijskim w Monachium czy podczas ekskluzywnego koncertu dla Papieża Jana Pawła II.

Justus Frantz regularnie współpracuje z renomowanymi orkiestrami i teatrami operowymi na całym świecie. Do najważniejszych zaliczyć można: Orkiestrę Teatru Maryjskiego w Petersburgu, China Philharmonic Orchestra, Pekin Symphony Orchestra, Wielką Orkiestrę Symfoniczną w Moskwie, Philharmonic Orchestra w Durbanie, London Philharmonic Orchestra, Gruzińska Orkiestra Narodowa czy Sinfonia Varsovia.

Od roku 2013 Justus Frantz pełni funkcję Dytektora Artystycznego i pierwszego dyrygenta Orkiestry Israel Sinfonietta Beer Sheva w Izraelu.