Skip to main content
Conductor

Hakan Şensoy

Urodzony w Stambule. Hakan Şensoy rozpoczął naukę gry na skrzypcach pod okiem prof. Ayhana Turana w „Specjalnym Oddziale Skrzypcowym Szybkiego Szkolenia”. Od pierwszego recitalu, który dał w 1984 roku, brał udział w wielu koncertach orkiestrowych jako solista i dyrygent w prestiżowych salach koncertowych (New York Carnegie Hall, Lincoln Center – Paris Louvre Auditorium, Prag Smetana & Dvorak Hall, Wien Musikverein, Milan Sala Verdi ) we Włoszech, Albanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Rumunii, Chinach, Japonii, Finlandii, Grecji, Łotwie, Polsce, Azerbejdżanie, Estonii, Holandii, Singapurze, Szwecji, Anglii, Chorwacji, Macedonii , Kosowie, Brazylii, Bośni i Hercegowinie, Niemczech, Rosji, Wenezueli, Meksyku, Czechach, Cyprze Północnym i Turcji oraz dał recitale.

W 1985 roku Towarzystwo Filharmoniczne w Stambule przyznało mu tytuł „Młodego Artysty Roku odnoszącego największe sukcesy” i w tym samym roku otrzymał nagrodę „Wybitne osiągnięcia artystyczne” z rąk Rektora ITU.

We wrześniu 1988 roku recital wygłoszony w Stambule AKM został włączony przez UNESCO w zakres kampanii Edukacji Globalnej, a na koncercie tym obecne było UNESCO z wielu krajów. W tym samym roku rozpoczął naukę w Royal College of Music w Londynie, aby kontynuować studia podyplomowe. Ukończył tu klasę Trevora Williamsa.

Ukończył studia magisterskie na kierunku teoria muzyki w Instytucie Nauk Społecznych ITU w 1992 roku.  Jest założycielem Orkiestry Kameralnej Milli Reasürans, założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej w Stambule oraz Filharmonii w Stambule.

Hakan Şensoy, który jako producent i komentator brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych, także zwraca uwagę na interpretację dzieł naszych narodowych kompozytorów. Nagrania płytowe artysty wykonującego pierwsze wokalizacje kilkudziesięciu utworów, z których większość przypisuje się jemu samemu jako skrzypkowi i dyrygentowi, prezentowane są nakładem wytwórni KALAN Music i AFM Records. Şensoy, który ukończył studia doktoranckie w 2002 roku w Instytucie Nauk Społecznych ITU, przez pewien czas kontynuował naukę gry na skrzypcach u państwowej artystki Ayli Erduran oraz słynnego rosyjskiego skrzypka i pedagoga Victora Pikaisena.

Artysta, który pierwsze lekcje dyrygentury pobierał u Demirhana Altuğa w latach 1981-1987, później współpracował z Eminem Güvenem Yaşlıçamem, a latem 2003 roku uczestniczył w kursie dyrygentury Gianluigiego Gelmettiego w l’Accademia Musicale Chigiana di Sienna. Brał także udział w kursie dyrygentury Maestro Rengima Gökmena Letnie Akademie w latach 2017, 2018 i 2019, Izmir, Turcja. Artysta akompaniował światowej sławy solistom, takim jak Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Ryu Goto, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, Steven Isserlis, Adrian Brendel, Peter Jablonsky oraz niezwykli soliści i zespoły takie jak Terence Blanched Band, Bee Gees Band, Dreamtone & Iris Mavraki’s NEVERLAND, George Benson, George Dalaras, Alim Qasimov, Fergana Qasimova jako dyrygent, występowali jako soliści w recitalach oraz brali udział w koncertach orkiestrowych w wielu krajach na wielu kontynentach, od kontynentu australijskiego po obie Ameryki.

Şensoy, który został wybrany na dyrektora muzycznego Orkiestry Kameralnej gminy Karşıyaka na lata 2015–2020.

Jako pierwszy i jedyny turecki dyrygent na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala od 240 lat, artysta od sezonu 2018-2019 został dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Izmirze. Hakan Şensoy jest obecnie doc.prof. w Tureckim Państwowym Konserwatorium Muzyki Tradycyjnej ITU.