Skip to main content
Fortepian

Duo Mediceo

Duo Mediceo – Piano duo – Sandra Landini & Francesca Amato 

Duet fortepianowy „Duo Mediceo” powstał w 2020 roku z inicjatywy Sandry Landini i Francesci Amato.

Obie te włoskie artystki o bogatym dorobku w dziedzinie solowej muzyki fortepianowej postanowiły złączyć swoje artystyczne siły i muzyczne doświadczenie pracując wspólnie nad repertuarem na 2 fortepiany jak również fortepianem na 4 ręce.

Ta artystyczna inicjatywa okazała bardzo owocna – duet Mediceo dał się poznać jako synonim wspaniałej współpracy muzycznej i najwyższego kunsztu pianistycznego z występami w salach koncertowych wielu krajów – Włoch, Niemiec, Austrii, Polski i Sanów Zjednoczonych Ameryki i innych.

Sandra Landini zdobyła pierwszą nagrodę na dwudziestu krajowzch konkursach pianistycznych oraz pierwszą nagrodę w Międzynarodowych Konkursach Stresa i Taranto, drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie w Chieti oraz trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Konkurs Pianistyczny w Lukce.

Jej kariera artystyczna dała jej możliwość bycia ważną wykonawczynią, a także solistką w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych w Europie – Gasteig w Monachium, Grieg Festival w Bergen (Norwegia), Fondation Pierre Gianadda w Martigny (Szwajcaria), w Theatre des Varietes w Monte Carlo, w Teatrze Muzycznym i na Uniwersytecie Wiedeńskim, w Fondazione N. Piccinni w Bari, St. Giles’ Cathedral w Edimburgo, Festival Paul Casals i Fondazione Frax (Spagna) w Basilica di San Giorgio a Roma, w Bibiena Theatre w Mantui, Marruccino Theatre w Chieti, Havelland Music Festival w Brandenburgii, International Munich Music Seminar w Monako, Accademia Nazionale di Lovran (Chorwacja), Beringen Cultuurcentrum (Belgia), AccueilMusical w Paryżu oraz w Turynie, Genui, Mediolanie, Stresie, Alghero, Lugano, Londynie, Norymberdze, Krakowie i Dublinie.

Jest często zapraszana do gry w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – University of Florida Steinway Piano Series, Kopleff Recital Hall w Atlancie, Bertelsmann Foundation w Athens Academy, Music Encore Concert Society w Richmond, Vancouver, na University of Georgia i Centre for the Arts w Oregonie.

Występowała jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej Rumunii J. Dumitrescu, Orkiestrą Akademii Włoskiej, Islandzkim Kwartetem Smyczkowym Kordo, Orkiestrą Kameralną Asolo, Kwintetem Akedon.

Wykonała także Koncert na dwa fortepiany KV365 Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej i Jean Sibelius Rapallo Orchestra.

W Teatro Comunale w Alessandrii zagrała J.S. Bacha Koncert na trzy fortepiany i orkiestrę BWV 1063 oraz Charmichael Concierto folklórico na fortepian na cztery ręce i orkiestrę z Orkiestrą Symfoniczną Sanremo.

Nagrała dla Phoenix Classics płytę z utworami kompozytorów rosyjskich (Rachmaninow, Bałakiriew, Glinka) i muzyką Chopina.

Youtube Kanal

Francesca Amato od lat prowadzi intensywną działalność koncertową, występując zarówno jako solistka, jak i gościnnie w zespołach kameralnych, koncertując na najważniejszych festiwalach: Festival International de Musique Symphonique (Algierski Teatr Narodowy), Festival Opus Artis (Paryż), Festival Musique et Patrimonie pl Vienne et Gartempe (Francja), International Music Festival K. Jamroz and Lake Como Festival, Southern Oregon University in Ashland (Oregon, USA), Stagione Musicale Mendrisio i AMIC (Lugano – Szwajcaria), Mantova Musica (Teatro Bibiena ), Musiksaal Uniwersytetu w Kolonii, Forum des Cordeliers i Centre Culturel Aerospatial w Tuluzie, Wielka Sala Włoskiego Instytutu Kultury w Wiedniu, Sala Kameralna w Sofii, Stadthalle Unna (Niemcy), Palazzo Ducale (Pałac Dożów) w Wenecji, Circolo degli Artisti w Turynii i innych.

Występowała również w formacji fortepianowej na cztery ręce z Orkiestrą Symfoniczną San Remo oraz w zespole dwóch fortepianów w Petite Messe Solennelle Rossiniego i koncercie z programem Mozartowskim z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach.

Uzyskała z najwyższym wyróżnieniem dyplom w klasie kameralistyki Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imola pod kierunkiem Piera Narciso Masi oraz nagrała płytę CD zatytułowaną „Meravigliose sofferenze” („Cudowne cierpienia”) poświęconą fortepianowi na cztery ręce muzyka skomponowana przez Schuberta, Schumanna i Brahmsa.

Francesca Amato rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku dziewięciu lat u Giampiero Semeraro, pod kierunkiem którego ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium „G.Frescobaldi” w Ferrarze. Jest laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz stypendiów. Kontynuowała naukę w Scuola di Musica di Fiesole pod kierunkiem Marii Tipo oraz w Scuola Superiore Internazionale di Musica da Camera di Duino pod kierunkiem Trio di Trieste.

Następnie uzyskała dyplom II stopnia w dziedzinie muzyki koncertowej z najwyższą oceną w Conservatorio „G. Puccini” w La Spezii.

Sandra Landini ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu w „L. Konserwatorium Muzycznym Cherubiniego we Florencji. Następnie ukończyła dwuletnią specjalizację w zakresie kierunków koncertowych w Akademii „F. Morlacchi” w Perugii.

Uczęszczała na kursy specjalistyczne u Orazio Frugoni i Marii Golii. 

Boris Petrushansky i Muriel Chemin przyczynili się do jej rozwoju zawodowego.

Sandra Landini jest profesorem fortepianu w Konserwatorium im. A. Boito w Parmie (Włochy)