Skip to main content
Dyrygent

Prof. Dariusz Mikulski

W latach 2005-2010 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Konsultant artystyczny i dyrygent gościnny Thailand Philharmonic Orchestra w Bangkoku, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, współtwórca World Brass Association, dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Sinfonia Masovia – Warszawskiej Filharmonia Kameralna,  dyrektor naczelny i artystyczny Vienna Royal Artist Orchestra.

Na stałe mieszkający w Berlinie i Łodzi, współpracuje z renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Zaliczyć do nich można: NDR Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Orchester der Deutschen Oper Berlin, Wiener Kammerorchester, Thailand Philharmonic, Philharmonie der Nationen, Stuttgarter Kammerorchester, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Łodzkiej, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia w Irkucku, Filharmonia Opolska, Berliner Sinfoniker, Stuttgarter Kammerorchester i innymi.

Dariusz Mikulski jest laureatem wielu prestiżowych nagród na konkursach muzycznych – począwszy od  ogólnopolskich w Częstochowie, Gdańsku i Łodzi do tak renomowanych jak „Praska Wiosna“, „Peter-Damm Wettbewerb“, „Internationalen Hornwettbewerbs in Toulon“, „Internationalen Instrumentalwettbewerb, Marktneunkirchen“.

Profesjonalizm Dariusza Mikulskiego przejawia się również w działalności dydaktycznej, opartej o gruntowne wykształcenie muzyczne w Polsce (AM w Łodzi, studia z wyróżnieniem, doktorat w roku 2002), Niemczech (AM w Stuttgarcie) i Austrii (Mozarteum), jak również bogate doświadczenie estradowe. Jest cenionym wykładowcą na wielu Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych, prowadzi także od lat kursy mistrzowskie w zakresie gry na waltorni w Akademiach Muzycznych w Polsce i w Niemczech.

Youtube Kanal

Artysta prezentuje szeroki i różnorodny repertuar występując jako solista i dyrygent z uznanymi europejskimi orkiestrami. Nagrał wiele płyt z muzyką waltorniową dla takich wytwórni jak ZYX, GENUIN i CONCORNO, przedstawiając klasyczne i współczesne dzieła muzyki waltorniowej, w tym jemu dedykowane.

Prof. Dariusz Mikulski jest założycielem biura koncertowego, agencji artystycznej i reklamowej CONCORNO Kulturmanagement (od roku 2021 MEETMIKULSKI Kulturmanagement), zajmującej się m. in. promocją m.in. polskich artystów i kultury polskiej w Niemczech, jak również artystów niemieckich w Polsce. 

MEETMIKULSKI współpracuje na stałe  Polskimi Konsulatami Generalnymi w Berlinie, Monachium i Hamburgu, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, jest odpowiedzialne za organizację Roku Polsko-Niemieckiego w Niemczech 2005-2006 prezentując w  Niemczech takich artystów oraz zespoły jak Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Dolnośląska, Poznańska, Pomorska, Łódzka, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk i inne.

W roku 2008 Dariusz Mikulski uzupełnił swoje wykształcenie o dyplom Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Mikulski jest regularnym gościem na renomowanych Festiwalach Muzycznych do których zaliczyć można Schleswig-Holstein Musik Festival, MDR Musikfestival, Gstadt Musikfestival w Szwajcarii, Kotor Musikfestival (Montenegro), Salzburger Festspiele, Richard Wagner Festspiele w Bayreuth, Young Artists Festival w Bayreuth i innych.

Do swoich partnerów muzycznych zalicza m.in. takie osobowości jak Milan Turkovic, Nicolaus Harnoncourt, Radovan Vlatkovic, Igor i Valery Oistrakh, Sergio Azzolini, Ingo Goritzki, Justus Frantz, Paul Gulda, Gudni Emilsson, Giampiero Sobrino (Dyrektor Artystyczny „Arena di Verona“), Otto Sauter, Antonio di Cristofano, Peter Arnold, Adam Rapa i inni.

Jako dyrygent prezentuje szeroki repertuar orkiestrowy od dzieł barokowych po współczesne, szczególnym zainteresowaniem obejmując monumentalne dzieła oratoryjno – kantatowe i operowe. 

Oprócz symfonicznych „klasyków“ – Beethovena, Brahmsa, Mahlera czy R. Straussa Dariusz Mikulski z upodobaniem oddaje się operowej twórczości Rossiniego, Mozarta, Verdiego  czy Pucciniego. W jego repertuarze znajdują się takie opery jak „Cyrulik Sewilski“,  „Wesele Figara“, „ Don Giovanni“, „ Cosi fan Tutte“, „La Clemenza di Tito“, „Czarodziejski Flet“, „Traviata“ czy „Tosca“. Nie stroni również od produkcji musicalowych. Już w czasie studiów muzycznych w Stuttgarcie uczestniczył w światowej premierze musicalu „Miss Saigon” współpracował z Romanem Polańskim przy okazji premiery musicalu „Taniec Wampirów”, brał udział w takich produkcjach jak „Fantom w Operze”, „Cats”, „Beauty and the biest”. W latach 2003-2005 był pierwszym dyrygentem i kierownikiem muzycznym produkcji musicalowej „Koenig Ludwig II” w Fuessen.

Jako kierownik muzyczny współpracował również z teatrami operowymi w Polsce – z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Wrocławską.

W roku 2016 otrzymał specjalną nagrodę miasta Ateny za kierownictwo muzyczne światowej premiery opery „El Greco” która miała miejsce w Narodowej Operze Grecji w Atenach.

Prof. Dariusz Mikulski za działalność artystyczną, jako jeden z najmłodszych w historii polskiej kultury, został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku odznaczeniem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“ oraz Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za Szczególne Zasługi w Propagowaniu Kultury”. W roku 2011 otrzymał „Srebrny Medal Miasta Berlina” za „Zasługi w Propagowaniu Kultury w Berlinie”.

Od roku 2022 Dariusz Mikulski jest prezesem Fundacji Mikulski-Art zajmującej się m.in. wspieraniem edukacji muzycznej w Polsce, organizacją koncertów, kursów mistrzowskich, konkursów, fundacją stypendiów dla wybitnie utalentowanej młodzieży muzycznej w Polsce.

Strony internetowe:

https://mikulski.me

https://meetmikulski.com

https://www.youtube.com/dariuszmikulski