Skip to main content
Fortepian

Maurizio Baglini

Maurizio Baglini, pianista-wizjoner z zamiłowaniem do muzycznych wyzwań, ma za sobą intensywną międzynarodową karierę koncertową. Zwycięzca „World Music Piano Master” w Monte Carlo w wieku 24 lat, regularnie występuje w Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu, Salle Gaveau w Paryżu, Kennedy Center w Waszyngtonie i jest gościem prestiżowych festiwali, takich jak La Roque d’Anthéron, Yokohama Piano Festival, Australian Chamber Music Festival, International Piano Festival of Bergamo i Brescia.

Jako solista występował z ważnymi orkiestrami, takimi jak Rai National Symphony Orchestra, Gustav Mahler Jugendorchester, Orchestre Philharmonique de Monaco, New Japan Philharmonic Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino oraz z dyrygentami takimi jak Luciano Acocella, Francesco Angelico, Marco Angius, John Axelrod, Antonello Allemandi, Umberto Benedetti Michelangeli, Giampaolo Bisanti, Filippo Maria Bressan, Marcello Bufalini, Massimiliano Caldi, Tito Ceccherini, Daniel Cohen, Howard Griffiths, Armin Jordan, Seikyo Kim, Emanuel Krivine, Antonello Manacorda, Karl Martin, Donato Renzetti, Corrado Rovaris, Ola Rudner, Daniele Rustioni, Maximiano Valdes i Tobias Woegerer.

Jest dedykowany „Tre Quadri”, Koncertowi na fortepian i orkiestrę Francesco Filidei, który wykonał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Rai i dyrygentem Tito Ceccherinim podczas światowej premiery transmitowanej przez Rai Cultura, Rai Radio3, EuroRadio i transmitowanej przez Rai5 w Listopad 2020. We wrześniu 2021 Baglini i Ceccherini ponownie wykonali „Tre Quadri” z Rai NSO jako światową premierę, tym razem z publicznością, w Teatro alla Scala w Mediolanie na Milano Musica Festival.

Youtube Kanal

W 2022 roku wystąpił jako solista na Ravenna Festival, z Danielem Hardingiem jako dyrygentem i Orkiestrą Kameralną Mahlera, „Tra la carne e il cielo” Azio Corghiego, utworem zamówionym przez Bagliniego na 40. rocznicę śmierci Pier Paolo Pasoliniego i poświęconym wiolonczelistka Silvia Chiesa.

Zatwierdzone przez doskonałe recenzje, jego produkcje płytowe dla Decca/Universal obejmują muzykę fortepianową Liszta, Brahmsa, Schuberta, Domenico Scarlattiego i Musorgskiego oraz serię Live at Amiata Piano Festival. Baglini nagrywa także wszystkie utwory fortepianowe Schumanna, a pierwszych 5 dostępnych płyt CD uważa się już za interpretacyjny punkt odniesienia.

Jest jednym z nielicznych wirtuozów na świecie, którzy wykonują „IX Symfonię” Beethovena w transcendentalnej transkrypcji fortepianowej Liszta. Od 2008 roku jest zapraszany do wykonywania tego wirującego arcydzieła na wielu prestiżowych scenach – w miastach takich jak Rzym, Mediolan, Cremona, Paryż, Monachium, Tel Awiw, Bejrut, Rio de Janeiro – aw 2020 roku pobił rekord stu wykonań. 

Stworzył innowacyjny projekt „Web Piano”, w ramach którego jego występom na żywo – od Karnawału Schumanna po Obrazki z wystawy Musorgskiego czy Obrazy Debussy’ego – towarzyszą projekcje wideo artysty Giuseppe Andrei L’Abbate (The Roque d „Anthéron, Lisztomanias, Châteauroux, Festiwal Emilia Romagna).

Również pasjonat muzyki kameralnej, występował z Kristófem Baráti, Enrico Bronzi, Gautier Capuçon, Renaud Capuçon, Cinzia Forte, Corrado Giuffredi, Andrea Griminelli, Gabriele Pieranunzi, Roberto Prosseda, Massimo Quarta, La Scala String Quartet i innymi wybitnymi kolegami. Od 2006 roku występuje z wiolonczelistką Silvią Chiesą, z którą zagrał ponad 250 koncertów na całym świecie.

Jest dyrektorem artystycznym Amiata Piano Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego, który założył w 2005 roku i który od 2015 roku odbywa się w Bertarelli Concert Hall w Poggi del Sasso (Grosseto, Toskania). Od 2013 roku jest konsultantem artystycznym ds. tańca i muzyki Teatro Comunale „Verdi” z Pordenone, który w ostatnich latach organizował ekskluzywne koncerty we Włoszech, stworzył serię wydawniczą we współpracy z Ets i został głównym partnerem Gustav Mahler Jugendorchester podczas swoich europejskich tras koncertowych. W 2019 roku został mianowany Honorowym Członkiem Aiarp, Włoskiego Stowarzyszenia Stroicieli i Serwisantów Fortepianów „za wysokie zasługi i ważny wkład artystyczny, jaki jego działalność wniosła do fortepianu”.

Gra na fortepianie Fazioli.