Skip to main content
Skrzypce

Davide Alogna

Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec i fortepianu w Conservatorio G. Verdiego w Como, uzyskał również dyplom mistrzowski w klasie skrzypiec solistów i muzyki kameralnej w Conservatoire Superieur Paris z „Premier Prix a l’Unanimitè”.

Studiował również kompozycję i ukończył ze specjalnym wyróżnieniem Accademia Chigiana w Sienie w klasie Giuliano Carmignoli, który opisał go jako „niesamowity talent”. Karierę solową rozpoczął w 2009 r. zdobywając Prix d’Interprétation Musicale de la Citè Universitaire de Paris, a w 2010 r. otrzymał nagrodę Excellence Prize in Music w Mediolanie.

W 2017 roku został zaproszony przez La Scala Orchestra do grania koncertów jako gościnny solista w Europie, a 29 października zadebiutował w Teatro Alla Scala w Mediolanie z Orkiestrą Kameralną La Scala.

W 2018 roku nagrał dla Naxos płytę z 3 „światowymi premierami” dzieł skrzypcowych Mario Castelnuovo Tedesco (w tym III Koncert na skrzypce i fortepian dedykowany Jaschy Heifetzowi), która otrzymała 5 gwiazdek od wielu międzynarodowych magazynów muzycznych, takich jak „Musica” i BBC Magazine.

Youtube Kanal

W maju 2019 wydał swój debiutancki album dla Warner Classics.

Koncertował w wielu ważnych salach, takich jak Carnegie Hall (Stern Hall), Teatro alla Scala, Filharmonia Berlińska, Suntory Hall w Tokio, Smetana Hall w Pradze, Teatr Wielki w Szanghaju, Salle Cortot w Paryżu, Gasteig i Herkulesalle w Niemczech, Palacio de Bellas Artes w Mexico City, Mahidol Hall w Bangkoku i Verdi Auditorium w Mediolanie.

Towarzyszyły mu czołowe orkiestry świata, m.in. Orchestra of New York, New England Symphony, Mexico State Symphony Orchestra, Bellas Arte Chamber Orchestra, Monterrey Symphony, Istanbul Philharmonic, Adana State Symphony Orchestra, Filharmonia Kaliska i  Filharmonia im. Lutosławskiego we Wrocławiu. Współpracował ze znakomitymi solistami i dyrygentami, wśród nich Natalia Gutman, Eliso Virsaladze, Bruno Canino, Roberto Prosseda, Roberto Plano, Lior Shambadal, Dariusz Mikulski, Giulio Tampalini, Hakan Sensoy i Francesco Lanzillotta.

Alogna nagrywał dla takich wytwórni jak: Naxos, Brilliant Classics, Amadeus, Velut Luna, Phoenix Classics. Jego nagrania były emitowane w stacjach radiowych, takich jak RAI Radio 3, Radio Classica, Swiss Italian Radio, Venice Classical i Radio France. Magazyn Amadeus dwukrotnie wybrał Davide jako „Artystę miesiąca” i publikował artykuły na temat jego nagrań sonat skrzypcowych Schuberta i koncertów skrzypcowych Respighiego.

Davide Alogna jest profesorem skrzypiec w „F. Cilea’ Conservatory of Music w Reggio Calabria (Włochy).

Gra na swoich cennych skrzypcach Giuseppe Fiorini (Monachium, 1906) i skrzypcach Carlo Antonio Testore /Ex Wilhelmj (Mediolan, 1715).